Tekutiny pro miminko a kojení

Převzato z www.mamila.sk

Dobře kojené a dobře přibírající miminko během prvních 6 měsíců výlučného kojení nepotřebuje žádné jiné tekutiny kromě mateřského mléka.

A to ani v případě, že během tohoto období nastane období horka anebo v případě, že miminko trpí horečkou při nějakém onemocnění. Kojení dostatečně doplňuje potřebu tekutin a to i v horkém létě.

Mateřské mléko je pro výlučně kojené miminko omnoho vhodnější než voda, protože zároveň obsahuje mnoho dalších  látek (vitamíny, minerální látky, růstové faktory, imunní látky, protilátky a stovky dalších) a právě ty správné cukry, které podporují zdraví a rozvoj celého organismu. Není správné děťátko o tyto látky ochudit a to i proto, že:

  • mateřské mléko bez ohledu na teploty venku má být jedinou potravinou, kterou výlučně kojené dítě dostává.
  • pro výlučné kojení bez přidání jiných tekutin a potravy existují vědecky podložené důvody
  • krmení výlučně kojeného dítěte mimo prs (např. podání vody nebo čaje v láhvi) přináší potencionální rizika pro tvorbu mléka a pro kojení jako takové
  • dostatečné kojení dokáže zabezpečit dostatečný příjem tekutin
  • neexistují vědecké důkazy pro podávání vody výlučně kojeným dětem bez ohledu na teploty venku
  • výlučně kojené dítě není to stejné jako dospělý člověk, navíc cukry, které mateřské mléko obsahuje nejsou ty, které si běžný člověk představí, když si představí pití sladkého nápoje. Toto jsou cukry, které jsou nezbytné pro rozvoj mozku a celého organismu dítěte.
  • není dobré výlučně kojené dítě ochuzovat o jedinečné živiny, které dostane v mateřském mléce tím, že dostává vodu
  • mateřské mléko z velké části představuje právě voda
  • pár lžiček převařené vody, které se při vysokých teplotách venku často doporučují miminko nezachrání před dehydratací, dobře kojené dítě dokáže z prsu vypít mnohem více, než jen pár lžiček.

V teplých dnech je tedy úlohou maminek zabezpečit, aby miminko dostatečně často a dostatečně vydatně pilo z prsu. Tehdy mateřské mléko pokryje potřebu tekutin stejně jako potřebu všech ostatních látek.

Po skončení výlučného kojení

6.měsíční miminko, které začíná s příkrmy, se papat a pít teprve učí- a nenaučí se to okamžitě ze dne na den. Mnoho miminek potřebuje mnoho času a není kam pospíchat.Vydatné, dostatečné kojení pokrývá potřebu tekutin miminka.

V tomto období je prvořadé, aby si miminko zvykalo na jídlo a pití. Všechno se ještě teprve učí. Při učení se pít nejde o to, aby dítě vypilo určitě množství vody, ale o to, aby se postupně v průběhu následujících měsíců naučilo pít z pohárku. Je třeba mu dát čas. Mnoho dětí v tomto období pije při kojení málo. Nenuťte ho pít. Pití mu nabízejte, ale nemusíte čekat, až vypije více než pár hltů. Nabízejte mu pití často a nemusíte to nijak měřit ani časovat. Udržte kojení ve tejné míře jako doposud. Mateřské mléko tvoří z velké části právě voda, takže pokud kojíte děťátko na požádání, pokrýváte jeho potřebu tekutin tím nejvhodnějším způsobem. V domácích podmínkách je nejspolehlivějším ukazatelem dehydratace čurání. Můžete sledovat množství moče a její barvu. Všechno je v pořádku, pokud je moč průsvitná (ne žlutá nebo tmavožlutá) a pokud miminko čurá dostatečné množství. Pokud ne, nabídněte dítěti kojení, případně mu můžete udělat i řidší příkrmy.

Nesnažte se dítě na pití nalákat slazenými nápoji nebo čaji. Vhodná je jakákoliv pitná voda. Vodu dítěti podávejte z normálního otevřeného pohárku - hrníčku (bez náustků a slámek – protože takovéto nádobky jsou jen jiná forma láhve a jsou zbytečné) a nechejte miminko aby se hrou učilo pít. Kojené dítě nepotřebuje láhev. U malého miminka, které se teprve učí pít, bude pravděpodobně nejpraktičtější trénovat pití vody z pohárku doma a venku je jednodušší ho kojit. Pokud mu přece jen budete chtít nosit vodu ven (případně, pokud bude již starší), je na vás, v čem ji budete nosit, ale určitě nemusíte investovat do žádné kojenecké láhve nebo speciálního pohárku s náustkem.

Jakou vodu dát pít miminku?

Pokud kojenému miminku začnete dávat vodu, nepotřebuje žádnou speciální vodu. Pokud máte pitnou vodu z veřejné sítě, nemusíte mu dávat kupovanou balenou vodu ani nemusíte vodu na pití převařovat. Pitná voda z vodovodu je kvalitnější, čerstvější a splňuje vyšší kritéria než voda balená.

Na trhu existují firmy, které prodávají balenou vodu, přičemž jejich reklama a marketing  jsou zaměřeny na miminka nebo matky a nazývají tuto vodu „kojenecká voda“. Podávání takovéto vody kojeným dětem není potřebné. Zbytečně zaplatíte více peněz a vašemu miminko v našich podmínkách můžete dát čerstvější vodu z vodovodu. Takovéto řešení je lepší pro zdraví vašeho miminka a také pro životní prostředí.

Reklama a marketing balené vody speciálně pro kojence je neetická a pokrývá ji Kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka, podle kterého:

  • nesmí být na výrobcích tohoto typu  vyobrazení idealizující daný výrobek nebo jeho použití, obrázky dětí, zvířátek a podobně
  • nesmí být použito pojmenování, které je zavádějící a v zákazníkovi vytváří dojem, že jde o vodu speciálně určenou pro miminka a malá děti, jako například pojmenování „kojenecká voda“ (podobně jako u umělého mléka nemá být název „kojenecké mléko“)
  • nesmí být používány popisy, který daný výrobek idealizují anebo mu připisují vlastnosti, které nejsou vědecky prokazatelné
  • nesmí vyvolávat dojem, že jejich použití je nezbytné pro zdraví miminek  nebo dětí
  • nesmí obsahovat žádné nevědecké tvrzení.

Horečka a kojení

Mnoho nemocných dětí nechtějí v době nemoci kromě kojení a mateřského mléka nic jiného. Není potřeba trápit v době nemoci dítě tekutinami, které normálně nechce. Až se jeho zdravotní stav zlepší, samo projeví zájem o jídlo a tekutiny. Nemocné dítě nenuťte do jídla.

V takovýchto situacích dítě mateřské mléko zachraňuje. Je to právě to nejvhodnější, co nemocné dítě může za daných okolností dostat. Mateřské mléko poskytuje tekutiny. A nejen to, poskytuje mnohem, mnohem více: imunitní látky a faktory a specifické protilátky na to, aby se rychleji uzdravilo. Kromě toho poskytuje všechno, co doposud – potřebné cukry, tuky, bílkoviny, minerály, vitamíny, více než 1200 látek ze kterých se mnohé nenacházejí jinde. Ale to není všechno: kojení hlavně poskytuje nemocnému dítěti  úlevu od bolesti, pomůže mu usnout, zlepší náladu a pomáhá, když již nepomáhá nic jiného. Kojící se děťátko se kojením uklidní a kromě toho uklidní i maminku.

Tento materiál se může kopírovat a šířit bez předcházejícího svolení s podmínkou, že není použit v žádném kontextu, který by porušoval Mezinárodní kodex WHO o marketingu náhrad mateřského mléka (1981) ve znění následných rezolucí WHA. Pokud nevíte, co to přesně znamená, napište na dojcnie@mamila.sk